Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrole miejsc wypoczynku

Data publikacji 13.08.2015

Żagańscy policjanci z przedstawicielami stacji sanitarno-epidemiologicznej skontrolowali obóz sportowy zorganizowany na terenie powiatu żagańskiego. Kontrole miejsc wypoczynku prowadzone są w ramach działań „Bezpieczne wakacje 2015".

W czasie wakacji żagańscy policjanci podejmują działania mające na celu eliminowanie zagrożeń związanych z zorganizowanym i niezorganizowanym wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Oprócz działań informacyjno – edukacyjnych, prowadzone są kontrole miejsc wypoczynku.
W czwartek, 13 sierpnia tego roku sierż. sztab. Elżbieta Bąk z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, wspólnie z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żaganiu przeprowadziły kontrolę obozu sportowego na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Arena" w Żaganiu.


W trakcie kontroli sprawdzający szczególną uwagę zwrócili na właściwe zorganizowanie wypoczynku grupy ponad 20 młodych sportowców, właściwe postępowanie organizatorów i opiekunów w przypadku zaistnienia zdarzeń naruszających przepisy prawa. Kontrolujący półkolonię nie stwierdzili żadnych uchybień i nieprawidłowości.


Kontrola obozu była też okazją do przekazania informacji profilaktycznych, związanych z bezpieczeństwem wypoczywającej młodzieży. Tematem rozmowy z młodzieżą było bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego i bezpieczeństwo nad wodą. Młodzieży zostały tez przekazane materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej.


Na terenie powiatu żagańskiego w czasie trwających wakacji na szczęście nie doszło do żadnego utonięcia. Wakacje jeszcze trwają, więc nadal przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad wodą:


1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (baseny, jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne" - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo
5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą nad wodę.
Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc. Pamiętajmy o nr tel: 112 lub 997.

Powrót na górę strony