Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania "Trzeźwy kierowca"

Data publikacji 02.06.2015

Żagańscy policjanci ruchu drogowego podczas porannych działań „Trzeźwy kierowca" zatrzymali trzy osoby, które kierowały samochodami osobowymi będąc w stanie nietrzeźwości. Niechlubny rekordzista rano miał prawie 2,5‰ alkoholu w organizmie!

2 czerwca tego roku, od wczesnych godzinnych porannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu prowadzili wzmożone działania kontrolne pn. „Trzeźwy kierowca". Policjanci sprawdzali stan trzeźwości wszystkich kierowców jadących ulicą Żelazną w Żaganiu.


Już o godzinie 5.35 policjanci zatrzymali dwóch kierowców, u których urządzenie Alcoblow wskazało, że byli pod wpływem alkoholu. Pierwszy kierowca to 39-letni mężczyzna, który kierował samochodem osobowym m-ki Toyota Yaris. Badanie tego kierowcy wykazało, że miał w organizmie 0,65‰ alkoholu w organizmie. Po chwili został zatrzymany drugi kierowca jadący samochodem osobowym m-ki Fiat Marea. Zaledwie 19-letni kierowca również miał w organizmie 0,6‰ alkoholu. Niespełna godzinę później ( o godzinie 6.25) do kontroli drogowej został zatrzymany kierujący samochodem osobowym m-ki Citroen Berlingo. Od 43-letniego kierowcy policjanci wyraźnie wyczuli woń alkoholu, a badanie alkotestem wykazało, że kierowca miał w organizmie aż 2,4‰ alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy trzem kierowcom. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości – za przestępstwo drogowe - odpowiedzą przed sądem.


Przypominamy, że od 18 maja tego roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące pijanych kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Po pierwsze wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały liczyć się z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego przestępstwa oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Powrót na górę strony