Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dla bezpieczeństwa seniorów

Data publikacji 28.05.2015

W Ośrodku Kultury w Małomicach odbyło się spotkanie profilaktyczne z seniorami. Tematem spotkania było przeciwdziałania oszustwom i kradzieżom mieszkaniowym na szkodę osób starszych.

28 maja tego roku w Ośrodku Kultury w Małomicach odbyło się spotkanie profilaktyczne z seniorami. Spotkanie prowadziła podinsp. Sylwia Woroniec z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.


Podczas spotkania zostały omówione najważniejsze zagadnienia związane z przeciwdziałaniem oszustwom i kradzieżom mieszkaniowym na szkodę osób starszych. W czasie rozmowy z seniorami policjantka omówiła metody działania przestępców, podpierając te informacje przykładami oszustw, które miały miejsce na terenie woj. lubuskiego. Następnie policjantka przekazała najważniejsze zasady bezpieczeństwa, zasady postępowania, które mogą uchronić seniorów przed oszustami.

Oszuści "na wnuczka", "na policjanta" czy na „funkcjonariusza CBŚ nie odpuszczają i co pewien czas próbują oszukać starsze osoby. Ostrzegajmy naszych starszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny bądź podszywające się pod policjanta. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.
Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Dlatego nagłaśniamy przypadki prób oszukania osób starszych. Chcemy tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.


Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Wcześniej, dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywali się pod któregoś z członków rodziny. Ostatnie przypadki pokazują, że przestępcy podają się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Oszuści próbują przekonać seniorów, że tylko w ten sposób można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby. W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.


Jak nie dać się oszukać? Bądź ostrożna/y, pamiętaj:


 jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę.
 Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
 nie działaj pochopnie pod presją czasu
 po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
 jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 997


W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI

Powrót na górę strony