Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komentarz do listu

Data publikacji 23.02.2015

Komentarz do listu Czytelniczki  „Regionalnej" (który został opublikowany w wydaniu z dnia 20 lutego 2015r.) dot.  artykułu pt. „Jak dodzwonić się na Policję".

W liście Czytelniczka krytykowała Policję, do której mieszkaniec Małomic ( któremu w czasie jazdy pod samochód wpadł pies i lekko wgniótł zderzak auta ) nie mógł dodzwonić się do właściwej miejscowo jednostki Policji wybierając numer alarmowy 112.


Informuję, że numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej, obojętnie gdzie się znajduje. Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Numer 112 w naszym województwie jest obsługiwany przez operatorów Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, a nie przez Policję. Zadaniem operatorów jest odebranie zgłoszenia alarmowego, jego zweryfikowanie i połączenie do odpowiedniej służby (Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej). Oficer dyżurny odbiera połączenie z numeru 112 dopiero po przekierowaniu połączenia przez operatora Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ważne jest, aby operatorowi WCPR podać swoje dokładne położenie ( miejscowość, ulicę, gminę), wówczas błędy w połączeniu do właściwej jednostki będzie można eliminować. Pamiętajmy, że nawet w jednym województwie jest kilka miejscowości o tej samej nazwie. Dlatego, chcąc uniknąć błędów w połączeniu do właściwej jednostki, trzeba dyspozytorowi numeru 112 podać dokładne dane dotyczące miejsca interwencji.


Jednocześnie informuję, że w przypadku gdy dyżurny jednostki Policji ma w jednym czasie kilka, lub nawet kilkanaście zgłoszeń dotyczących interwencji, przy ograniczonej liczbie patroli musi w pierwszej kolejności kierować policjantów do obsługi zdarzeń, które zagrażają życiu, bądź zdrowiu osób. Może się więc zdarzyć, że w przypadkach gdzie obecność policjanta na miejscu drobnego zdarzenia nie jest konieczna, dyżurny może poinformować osobę, aby dojechała do jednostki Policji i tam zgłosiła np. o ujawnionym wykroczeniu. W 2014r. policjanci na terenie powiatu żagańskiego przeprowadzili ponad 14 tysięcy interwencji, a więc około 38,5 interwencji dziennie.

Powrót na górę strony