MOTOCYKLISTA = PRĘDKOŚĆ = NIEBEZPIECZEŃSTWO - Aktualności - KPP Żagań

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

MOTOCYKLISTA = PRĘDKOŚĆ = NIEBEZPIECZEŃSTWO

Data publikacji 05.04.2018

Sprzyjająca od wielu dni pogoda przyczyniła się do rozpoczęcia sezonu dla motocyklistów. Kierowanie tym jednośladem to dla miłośników przyjemność, ale też ogromna odpowiedzialność. Niestety w powiecie żagańskim, w tym roku doszło już do śmiertelnego wypadku z udziałem kierującego motocyklem.

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 4 kwietnia 2018 roku między miejscowościami Małomice a Żelisław. Jak wynika z wstępnych ustaleń 26-letni kierujący motocyklem Suzuki, na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwny pas, a następnie wjechał do lasu i uderzył w drzewo. Pomimo natychmiast przeprowadzonej akcji reanimacyjnej mężczyzny nie udało się uratować.

Dla motocyklistów powoli rozpoczyna się sezon motocyklowy. Sprzyjająca pogoda zachęca miłośników jednośladów do wyruszenia w drogę. Motocykliści pamiętać powinni o zachowaniu szczególnej ostrożności, kierowcy samochodów odzwyczaili się do ich obecności na drogach. Nie zwracają jeszcze uwagi, że motocykl może pojawić się w ich zasięgu w przeciągu chwili. Ważne jest także dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Niestety motocykliści często nie zwracają uwagi, że prędkość jaką się poruszają, nie jest odpowiednia do warunków na drodze, wyprzedzają w niedozwolonych miejscach i nie zachowują należytej odległości, trzymając się zbyt blisko poprzedzającego pojazdu. Mając świadomość, że na drodze są słabo widoczni dla innych kierujących, co jest niestety przeważnie efektem osiąganej prędkości, powinni dodatkowo zakładać kamizelki odblaskowe lub zaopatrzyć się w inne elementy odblaskowe, które zwiększą ich widoczność.

W 2017 roku na terenie całej Polski doszło do 738 wypadków drogowych, których sprawcami byli motocykliści. Zginęło w tych wypadkach 111 osób, a 741 zostało rannych. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów było ich 2043, zginęło w nich 218 osób, 1825 zostało rannych, w tym ponad 800 ciężko rannych.  

Kierujący pojazdami osobowymi muszą pamiętać, że motocykliści mają takie samo prawo do poruszania po drodze. Trzeba zasygnalizować wcześniej zamiar skrętu, zmiany pasa, bądź jakikolwiek inny manewr, aby motocyklista mógł odpowiednio wcześniej wiedzieć, co zamierzamy zrobić.

Kierujący motocyklem jest kilkadziesiąt razy bardziej narażony na ryzyko śmierci, niż kierowca auta.