Właścicielka porzuconego w lesie psa odnaleziona - Aktualności - KPP Żagań

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Właścicielka porzuconego w lesie psa odnaleziona

Żagańscy policjanci z Zespołu do walki. z Przestępczością Gospodarczą ustalili właścicielkę psa porzuconego w lesie i przywiązanego do drzewa.

Przypomnijmy: W dniu 11 grudnia 2017 roku na terenie Żagania spacerująca po lesie kobieta znalazła przywiązanego do drzewa psa. Pies był przywiązany za pomocą krótkiej smyczy. Właściciel zostawił psa na pewną śmierć, temperatury w tym dniu były niskie, pies nie miał ani schronienia, ani wody i jedzenia. Policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Żaganiu wykonali szereg czynności, aby ustalić właściciela psa. Jak się okazało właścicielem psa jest 33- letnia kobieta, mieszkanka Gminy Żagań, która przyznała się do zarzucanego jej czynu.

Kobieta odpowie za znęcanie się nad zwierzęciem. Grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Przypominamy: art. 35 Ustawy o Ochronie Zwierząt

Odpowiedzialność karna za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem

1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1-4
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

3a. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a sąd może orzec, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 10; zakaz orzeka się w latach.

4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.

 

  • PIES.jpg