Zaczynamy działania "Bezpieczne ferie". Zgłoś kontrole autokaru. - Aktualności - KPP Żagań

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zaczynamy działania "Bezpieczne ferie". Zgłoś kontrole autokaru.

Żagańscy policjanci ruchu drogowego rozpoczynają wzmożone działania kontrolne związane z feriami zimowymi pn. „Bezpieczne ferie”. Policjanci szczególną uwagę zwracają m.in. na bezpieczny przewóz dzieci do miejsc wypoczynku zimowego.

W czasie ferii zimowych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu będą zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Policjanci ruchu drogowego rozpoczęli kontrole autokarów przewożących dzieci na kolonie, obozy i  wycieczki. Funkcjonariusze sprawdzają również,  czy dorośli bezpiecznie przewożą dzieci w samochodach osobowych. Przypominamy też rodzicom, aby w czasie dużych mrozów nie pozostawiali dzieci nawet na chwilę samych w samochodzie, w którym włączone jest ogrzewanie bądź gdy silnik jest wyłączony.

 

Dla zapewnienia prawidłowego przebiegu tych działań zwracamy się z prośbą do organizatorów wyjazdów i do rodziców dzieci, o zgłaszanie z wyprzedzeniem (najlepiej kilkudniowym) potrzeby dokonania kontroli autobusów przed wyjazdem dzieci lub młodzieży w trasę. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie kontroli w Wydziale Ruchu Drogowego KPP w Żaganiu w godzinach 7.30 – 15.30 pod numerem telefonu: 68 4763240 lub faksem - 68 476 32 45, a w dni wolne od pracy do dyżurnego KPP w Żaganiu pod nr tel. 997. KPP w Żaganiu wyznaczyła miejsce do kontroli autokarów - Żagań, ul. Żarska - teren stacji paliw (kontrola autokaru po wcześniejszym - telefonicznym lub osobistym zgłoszeniu).

Co zrobić żeby podróż autokarem była bezpieczna?

 1. Przed wyjazdem dziecka autokarem sprawdź, kto jest organizatorem wycieczki i czy posiada właściwe kwalifikacje oraz pozytywną opinię. Najczęściej takie informacje można znaleźć w Internecie – ludzie chętnie się wymieniają spostrzeżeniami. Nie sugeruj się jedynie niższą ceną wynajęcia autokaru, bo to często nie idzie w parze z bezpieczeństwem.
 2. Jeżeli masz uzasadnienie podejrzenia co do stanu trzeźwości kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu, nadmierne pobudzenie lub otępienie), nie pozwól mu wyruszyć w drogę i powiadom policjantów. Możesz wezwać też policjantów, jeśli stwierdzisz, że stan techniczny pojazdu ma wiele do życzenia (popękane szyby, opony ze zużytym bieżnikiem itp.).
 3. Jeżeli kierowca autokaru czy przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę, to może oznaczać, że chce ukryć istotne informacje, które mogą wpłynąć na poziom bezpieczeństwa podróży.
 4. Jeśli autobus rusza w dłuższą trasę, pomyśl, aby w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, by w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.
 5. Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże powinny być ulokowane na półkach lub w bagażniku autokaru).
 6. W przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie powinny spacerować po autobusie ani stać w przejściu.
 7. Jeżeli autobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, przewożone w nim osoby muszą mieć je zapięte.
 8. Należy pamiętać o przestrzeganiu norm czasu pracy kierowcy. W trakcie jazdy trzeba organizować przerwy na odpoczynek. Postoje te mogą odbywać się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, tj. na oznakowanych parkingach.
 9. Należy pamiętać, że opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy itp.), mają obowiązek zdecydowanie zwrócić mu uwagę. Jeżeli po podróży masz zastrzeżenia co do zachowania kierowcy, koniecznie przekaż je przewoźnikowi.
 10. Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia, należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Dzieci nie powinny wysiadać z autokaru od strony jezdni ani wchodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży

Jak zwykle podczas ferii zimowych wzrasta natężenie ruchu na drogach w związku z licznymi wyjazdami, dlatego też należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.

Podczas indywidualnych wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Łagodna zima sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem, a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze. Z kolei podczas opadów deszczu , śniegu, jak wiemy, pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.

Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:

 1. Dobry stan techniczny pojazdu.
 2. Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozę pogody.
 3. Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicę bądźmy wypoczęci i trzeźwi!).
 4. Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
 5. Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić  co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.

Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. 

 • 135-10 aa0345.jpg