Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwania osób zaginionych

Data publikacji 22.09.2017

Jednego dnia żagańscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o zaginięciu starszych, schorowanych osób z zanikami pamięci. Na szczęście, po krótkich poszukiwaniach, w obu przypadkach starsze osoby się odnalazły i są już pod opieką rodziny.

21 września tego roku, przed godziną 11.00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu otrzymał telefoniczne zgłoszenie o zaginięciu w Żaganiu 62-letniego, chorego mężczyzny, który wyszedł sam z domu i nieznane jest jego miejsce pobytu. O zaginięciu mężczyzny zostały powiadomione wszystkie policyjne patrole. W działaniach brali udział policjanci służby prewencji i pionu kryminalnego. Okazało się, że 62-latek z Żagania szedł drogą w kierunku Szprotawy i został rozpoznany przez jadącego samochodem kierowcę, który poinformował o tym fakcie rodzinę. Na szczęście mężczyzna szybko trafił pod opiekę najbliższych.

Tego samego dnia, kilka minut przed godziną 22.00, żagańscy policjanci otrzymali drugie zgłoszenie o zaginięciu w Żaganiu 84-letniej  kobiety mającej zaniki pamięci. Z relacji wnuczki wynikało, że babcia wykorzystała chwilę nieuwagi członków rodziny i wyszła z domu w nieznanym kierunku. Również w tym przypadku rodzina otrzymała sygnał o miejscu, w którym była widziana seniorka. Policjanci razem z wnuczką dotarli do tego miejsca i 84-latka trafiła pod opiekę rodziny.

Przykłady z jednego tylko dnia pokazują, jak ważna jest właściwa reakcja ludzi, którzy zauważą w miejscu publicznym osoby potrzebujące pomocy. Starsze osoby z zanikami pamięci, które wychodzą z domu, mogą mieć niekompletne ubranie, nieadekwatne do pory roku lub warunków atmosferycznych, a ich zachowanie może wskazywać na to, że się zagubiły.  Dlatego prosimy o telefoniczne sygnały w takich przypadkach.

Gdy chory się zgubi lub zabłądzi


Ucieczki z domu, błądzenie to częsty problem osób z chorobą Alzheimera. Próbując zapobiec takim sytuacjom członkowie rodziny chorej osoby mogą na wewnętrznej stronie kurtki czy swetra chorego wszyć karteczkę z adresem i numerem telefonu opiekuna, lub wszyć zakupiony niedrogo nadajnik GPS. W razie zaginięcia umożliwi to szybkie odnalezienie  chorej osoby i bezpieczny powrót podopiecznego do domu. Opiekunowie powinni też pamiętać, aby mieć zdjęcie chorego. Jeśli się zgubi, fotografia pomoże w identyfikacji i odnalezieniu chorego.

Powrót na górę strony