Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne niewybuchy w powiecie żagańskim

Data publikacji 09.08.2017

Żagańscy i szprotawscy policjanci otrzymali kolejne zgłoszenia o znalezionych niewybuchach. Funkcjonariusze zabezpieczali te miejsca do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. W ubiegłym roku żagańscy policjanci aż 34 razy zabezpieczali miejsca znalezionych niewybuchów.

7 sierpnia tego roku  pracownik wodociągów poinformował, że w czasie prac ziemnych prowadzonych w Żaganiu, przy ul. Konopnickiej, w wykonie został ujawniony przedmiot mogący być niewybuchem. Miejsce zostało zabezpieczone przez żagańskich policjantów do przyjazdu patrolu saperskiego z Jednostki Wojskowej w Głogowie. Okazało się, że była to mocno skorodowana łuska armaty polowej. Następnego dnia (08.08) policjanci z Komisariatu Policji w Szprotawie otrzymali informację, że podczas prowadzonych prac na terenie zakładu kamieniarskiego znaleziono prawdopodobnie minę. Na miejsce został skierowany patrol, który potwierdził, że ujawniony niewybuch może być  miną przeciwpancerną. Miejsce znaleziska zostało zabezpieczone. O godz. 16.25 patrol saperski przejął miejsce ujawnionego niewybuchu. Okazało się, że jest to mina przeciwpancerna produkcji ZSRR.

W 2016 r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu aż 34 razy zabezpieczali miejsca znalezionych niewybuchów: bomb lotniczych, pocisków i granatów z okresu II wojny światowej. W ubiegłym roku największe znalezisko niewybuchów zostało ujawnione latem, w opuszczonej szopie w miejscowości Rudawica.  Policjanci zabezpieczali tam miejsce znalezienia prawie 40 sztuk poradzieckiej amunicji do granatników i pocisków artyleryjskich. W związku z zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców,  policjanci wspólnie ze strażakami ewakuowali z kilkunastu budynków 38 osób, w tym 10 dzieci. Działania zakończyły się po ponad 5 godzinach. Groźne niewypały zostały zabezpieczone przez saperów.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

Powrót na górę strony