Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w 15 minut odnaleźli 6-letniego chłopca

Data publikacji 25.07.2017

W zaledwie kwadrans od zgłoszenia żagańscy policjanci odnaleźli 6-latka, który będąc z rodziną na zakupach w centrum miasta oddalił się od mamy. Chłopiec sam przeszedł kilkoma ulicami Żagania w kierunku swojego domu. Poszukiwania zakończyły się szczęśliwie, a dziecko całe i zdrowe trafiło pod opiekę mamy.

19 lipca tego roku, w godzinach popołudniowych, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 6-letniego dziecka. Z relacji kobiety która zadzwoniła na Policję wynikało, że na placu Słowiańskim w Żaganiu, na skwerze, przy stojącym tam motorze (pomniku  upamiętniającym Wielką Ucieczkę) zostawiła na chwilę swojego syna i weszła do pobliskiego sklepu. Gdy wyszła ze sklepu, dziecka już nie było.

Oficer dyżurny wszystkim patrolom będącym w służbie przekazał rysopis chłopca i informacje o tym jak był ubrany. Jeden z patroli pojechał w rejon miejsca zamieszkania chłopca. Policjanci dojeżdżając do tego  miejsca zauważyli, że przy kamienicy biega chłopiec odpowiadający rysopisowi zaginionego dziecka. Chłopiec powiedział policjantom jak ma na imię i potwierdził, że sam szedł do domu, bo znudziło go czekanie na mamę. Na szczęście cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie, a chłopiec cały i zdrowy trafił pod opiekę rodzica.  

Wakacje to szczególny czas dla całej rodziny. Letnia beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku nad wodą, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić wakacje, zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci.

  • Pamiętajmy, że dziecko, które nie ma ukończonych 7 lat, samo nie może poruszać się po drodze publicznej. Małe dzieci nie potrafią właściwie ocenić zagrożenia i wystarczy chwila nieuwagi dorosłych opiekunów, aby dziecko uległo wypadkowi.
  • Każdego lata podczas rolniczych prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych. Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych, należy zachować szczególną ostrożność.
  • Monitorujmy na bieżąco aktywność naszych dzieci w Internecie. Nauczmy dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także wyczulmy na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości on-line. Ostrzegajmy dzieci, by nie udostępniały w sieci swoich danych, zwłaszcza adresu i numeru telefonu.
Powrót na górę strony