Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handel ludźmi - nie zostań ofiarą

Data publikacji 17.06.2016

Funkcjonariusze policji już po raz dziesiąty przeprowadzają spotkania profilaktyczne dot. zapobiegania i zwalczania handlowi ludźmi.

Spotkania przeprowadzane są w szkołach ponadgimnazjalnych całego powiatu żagańskiego, których celem jest ochrona oraz uświadomienie młodych ludzi przed zagrożeniami związanymi z handlem ludźmi. Nadchodzące wakacje to szczególny czas poszukiwania dorywczej pracy, wyjazdów za granicę, a przy tym beztroski i chęci doznana nowych emocji,  co zwiększa zagrożenie wykorzystania w celu niewolniczej pracy lub w prostytucji. Brak doświadczenia życiowego  powoduje, że łatwo jest manipulować i oszukiwać młode osoby, dlatego też spotkania funkcjonariuszy z młodzieżą szkolną potrwają do końca roku szkolnego. Podczas zajęć wykorzystane zostaną filmy profilaktyczne, broszury i ulotki informacyjno-edukacyjne udostępnione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lubuski Urząd Wojewódzki.

Co warto zabrać ze sobą wyjeżdżając za granicę:

  1. Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc.
  2. Słownik lub rozmówki - jeśli nie jesteś pewna, czy dasz sobie radę
    z miejscowym językiem.
  3. Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mogła zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki - o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku.
  4. Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
  5. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
  6. Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem.
  7. Pieniądze, karty kredytowe lub czeki pomogą w przypadku napotkania niepowodzenia.  
Powrót na górę strony