Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijana kobieta za kierownicą

Data publikacji 24.05.2016

W poniedziałek żagańscy policjanci zatrzymali kobietę, która kierowała peugeotem mając w organizmie 2,6 promila alkoholu. W piątek, w czasie porannych działań „Trzeźwy kierowca”, policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwie kobiety, które kierowały autem będąc pod wpływem alkoholu.

23 maja tego roku, przed godziną 21.00, policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w  Żaganiu zatrzymali do kontroli samochód osobowy m-ki Peugeot, którym kierowała kobieta. 42-latka została zatrzymana na ul. Koszarowej.  Policjanci wyczuli od kierowcy woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło, że kobieta miała w wydychanym powietrzu 1,25 mg/l, czyli 2,6 promila alkoholu! 42-letnia mieszkanka Żagania nie okazała prawa jazdy. Kiedy policjanci sprawdzili dane kierowcy w policyjnych systemach okazało się, że kobieta nie powinna siadać za kierownicą bo ma sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Samochód m-ki Peugeot, którym kierowała 42-letnia kobieta, został zabezpieczony przez pomoc drogową. Mieszkanka Żagania odpowie teraz za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

  Natomiast w piątek (20.05) w czasie porannych działań „Trzeźwy kierowca” prowadzonych na ul. Żelaznej, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu zatrzymali dwie kobiety, które  będąc pod wpływem alkoholu kierowały samochodami.  O godzinie  6.50 policjanci zatrzymali do kontroli samochód osobowy, którym kierowała 67-letnia kobieta. Policjanci wyczuli od niej woń alkoholu, a badanie stanu trzeźwości wykazało, że miała jeszcze w organizmie prawie  promil alkoholu (0,92 promila). O godz. 8.00 policjanci zatrzymali do kontroli kolejną kobietę kierującą samochodem osobowym.  Tym razem badanie stanu trzeźwości wykazało, że 59-letnia kobieta miała w organizmie 0,23 promila alkoholu (stan po użyciu alkoholu).

Przypominamy, że od 18 maja 2015 roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące nietrzeźwych kierowców. Po pierwsze wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego przestępstwa oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Powrót na górę strony