Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Trzeźwy Kierowca" w Żaganiu i Szprotawie

Data publikacji 24.03.2016

Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili kolejne działania pn. „Trzeźwy Kierowca”. W czasie kilkugodzinnych działań w Żaganiu i w Szprotawie policjanci zbadali stan trzeźwości ponad 300 kierowców.

23 marca tego roku, w godzinach porannych, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu przeprowadzili działania pn. „Trzeźwy Kierowca”. Policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierowców w dwóch miejscach: w Szprotawie na ul. Przejazdowej i w Żaganiu na ul. Kożuchowskiej. Działania policjantów nadzorowali ich przełożeni: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego i Zastępca Naczelnika WRD. Podczas tych działań policjanci skontrolowali stan trzeźwości 333 kierowców pojazdów mechanicznych. W Żaganiu wszyscy kontrolowani kierowcy byli trzeźwi, natomiast w Szprotawie został zatrzymany jeden nietrzeźwy kierowca samochodu osobowego. Dokładnie o godzinie 6.53 został zatrzymany do kontroli 77-letni kierowca seata Ibizy. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że rano miał jeszcze w organizmie 0,7‰ alkoholu. Wobec pijanego kierowcy zostanie wszczęte dochodzenie, a akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany do sądu.

 Od początku 2016r. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu przeprowadzili 11.293 badania stanu trzeźwości kierowców.

Przypominamy, że w maju 2015r. weszły w życie nowe przepisy prawa o ruchu drogowym i kodeksu karnego, zaostrzające kary dla pijanych kierowców.W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Sąd ma możliwość orzekania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów wobec pijanych kierowców - recydywistów, którzy byli już skazani prawomocnym wyrokiem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości               .                  

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz pomocy poszkodowanym w wysokości ni
e mniejszej niż 5 tys.  złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Powrót na górę strony