Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci dbają o bezpieczeństwo nad wodą

Żagańscy policjanci kontrolują strzeżone i niestrzeżone kąpieliska na terenie całego powiatu. Rozmawiają o zasadach bezpiecznej kąpieli oraz wręczają broszury informacyjne „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” żagańscy policjanci każdego dnia kontrolują akweny wodne znajdujące się na terenie powiatu żagańskiego. Woda jest żywiołem niosącym za sobą wiele zagrożeń. To przede wszystkim podczas korzystania z kąpieli zarówno na strzeżonych jak i niestrzeżonych kąpieliskach liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Zazwyczaj wystarczy chwila nieuwagi, lekkomyślność i nieodpowiedzialność związana z kąpielą pod wpływem alkoholu, żeby przyjemne ochłodzenie w wodzie zakończyło się tragedią.

Człowiek tonie w ciszy, nie krzyczy i nie woła o pomoc. Obserwujmy osoby kąpiące się wokół nas, nie bójmy się spytać czy wszystko w porządku. Naszą spostrzegawczością oraz zainteresowaniem drugim człowiekiem możemy komuś uratować życie. Jak bardzo niebezpieczna jest woda mówią policyjne statystyki, a mianowicie od początku wakacji w całej Polsce utonęło ponad 140 osób.

Po raz kolejny przypominamy o kilku podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad wodą.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (tamy, zapory).

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;

3. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

4. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

5. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy będąc po spożyciu alkoholu;

6. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

7. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, warto aby miały założone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

8. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę czy basen.

 Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

Powrót na górę strony