Odblaski ratują życie! - Aktualności - KPP Żagań

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski ratują życie!

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci od wielu już lat mówią o tym jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Z analiz stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że wzrost wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów następuje właśnie jesienią. Wcześniej zapadający zmierzch, mgły, opady deszczu wpływają na ograniczenie widoczności na drogach oraz spadek percepcji kierowców, pieszych i rowerzystów, którzy w tym czasie są szczególnie narażeni na potrącenia przez jadące pojazdy.

Od początku 2017 roku do chwili obecnej na lubuskich drogach zginęło 13-stu pieszych. Co jest warte uwagi w ostatnich dwóch miesiącach zginęło 6 osób.

Przypominamy:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w ciemnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

  1. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Uwaga!

Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Kamizelka odblaskowa, odblaskowy breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy  lepiej widoczni dla nadjeżdżających kierowców.

Przypominamy:

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć obowiązkowo odblask umieszczony w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

  • odblaski na drodze .jpg
  • odblaski napis.jpg