Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne działania "Trzeźwy kierowca"

Data publikacji 07.09.2016

Policjanci ruchu drogowego kontynuują działania pn. „Trzeźwy Kierowca”. We wtorek policjanci na terenie powiatu żagańskiego skontrolowanie prawie 300 kierowców. Dwóch kierowców było pod wpływem alkoholu.

6 września tego roku, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu przeprowadzili kolejne działania pn. „Trzeźwy Kierowca”. Policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierowców na terenie powiatu żagańskiego. Podczas tych działań policjanci skontrolowali stan trzeźwości 295 kierowców pojazdów mechanicznych. W Żaganiu wszyscy kontrolowani kierowcy byli trzeźwi, natomiast na terenie gminy Żagań zostało zatrzymanych dwóch kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu.  Dokładnie o godzinie 17.57 w Rudawicy został zatrzymany do kontroli 65-letni kierowca samochodu osobowego. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że miał w organizmie 0,44‰ alkoholu. A o godz. 19.25 w Trzebowie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 42-letniego kierowcę forda focusa. Okazało się, że mężczyzna kierował samochodem mając w organizmie aż 2,7‰ alkoholu.

Od stycznia do końca sierpnia 2016r. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu przeprowadzili łącznie 38.999 badań stanu trzeźwości kierowców. W czasie tych działań policjanci ruchu drogowego ujawnili 70 kierowców pojazdów mechanicznych, którzy byli pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Przypominamy, że w maju 2015r. weszły w życie nowe przepisy prawa o ruchu drogowym i kodeksu karnego, zaostrzające kary dla pijanych kierowców. W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Sąd ma możliwość orzekania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów wobec pijanych kierowców - recydywistów, którzy byli już skazani prawomocnym wyrokiem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości               .                  

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz pomocy poszkodowanym w wysokości ni
e mniejszej niż 5 tys.  złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Powrót na górę strony