Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze konsultacje za nami

Data publikacji 12.02.2016

Na terenie gminy Brzeźnica odbyły się pierwsze w powiecie żagańskim konsultacje społeczne dotyczące mapy zagrożeń. Podczas spotkania I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żaganiu, mł. insp. Daniel Gotthardt podsumował stan bezpieczeństwa na terenie gminy w 2015 roku oraz przedstawił propozycje do powstających map zagrożeń.

Tworzenie mapy zagrożeń opartej na wiedzy i doświadczeniu służb z uwzględnieniem oczekiwań społecznych, to zagadnienia, które będą poruszane podczas wszystkich konsultacji społecznych zaplanowanych na terenie powiatu żagańskie.

Pierwsze konsultacje już za nami – 10 lutego  tego roku w siedzibie Urzędu Gminy w Brzeźnicy odbyło się spotkanie z mieszkańcami, radnymi, przedstawicielami samorządu lokalnego i instytucji, które na terenie gminy pracują na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Spotkanie poprowadził I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żaganiu, mł. insp. Daniel Gotthardt. Podczas wystąpienia  podsumował stan bezpieczeństwa na terenie gminy w 2015 roku, a następnie przedstawił propozycje powstającej mapy zagrożeń powiatu żagańskiego, która ma być narzędziem przedstawiającym  miejsca najbardziej zagrożone przestępczością, wykroczeniami oraz niebezpieczeństwami związanym z ruchem drogowym.

Warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń jest współpraca między wszystkimi podmiotami, zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Na uwagę zasługuje rola mediów w kreowaniu poczucia bezpieczeństwa. Każda mapa zagrożeń musi odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby i inspekcje, uczestniczące w likwidacji zagrożeń, ale również obywateli - społeczność lokalną. Mapa ta powinna również zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić w związku z organizacją różnorodnych wydarzeń. Mapa powinna zawierać charakterystykę przestrzeni publicznej wyrażoną - poza danymi statystycznymi - wynikami badań opinii społecznej, ale także, co szczególnie ważne, wnioskami  z debat i konsultacji społecznych.

Powrót na górę strony